Kuru Erik Toptan

Erik antioksidan yönünden güçlü bileşenlere sahiptir. Bu özelliği ile vücutta serbest radikaller nedeni ile oluşabilecek hasarı onarıcı bir etkiye sahiptir. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan çalışmalara kırmızı erik yeşil eriğe nazaran daha fazla antioksidan içermektedir.
Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan erik kurusu vücuda gıdalar yolu ile alınan demir emilimini arttırır. Vücutta yaşanan demir eksikliği kalp düzensizliklerine, anemiye ve erken doğum gibi problemlere karşı olumlu etki sağlar. 100 gram kadar kuru erik günlük C vitamini ihtiyacının ortalama %16’sını karşılayabilmektedir.
B1, B2, B3, B6 A, C ve E vitaminleri, protein, karbonhidrat, selüloz ve mineral olara da kalsiyum, sodyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunur.
Besin lifi yönünden zengin olan gıdaların sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu etkileri sayesinde şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Bağırsak hareketlerini rahatlatır. Devamlı kabızlık çekenler kuru erik tüketerek kabızlık sorunun kontrol altına alabilir. 100 gram erik ortalama günlük lif gereksiniminin %6’sını karşılayabilmektedir. Sindirim ile alakalı problem yaşanmaması için düzenli olarak eriğin her türü günlük tüketilmelidir.
Özellikle kırmızı erik ve kurusu tatlı bir meyve olsa da glisemik indeks özelliği ile kan şekerini dengede tutar. Özellikle Tip2 diyabete karşı faydalıdır.
Kuru erik menopoz sonrasında ortaya çıkabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı tüketilebilir.
Diyet uygulayan kişiler kilo kontrolü sağlamak için kuru eriği diyet aralarında atıştırmalık olarak kullanabilir. Kuru erik besin lifi bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için tok kalma süresini uzatır. Dolayısı ile açlık hissini bastırır.
Kuru erik tek başına kolesterolü düşürmek için yeterli olmasa da kolesterolün damarlarda birikmesini engeller. Bu sayede damar tıkanıklığına ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Aynı zamanda romatizma, kolon kanseri, astım gibi hastalıklara karşı koruyucu vitaminler içermektedir.
Kuru erik böbrekler üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Vücudu böbrek hastalıklarına karşı korur.
Adet düzenleyici özelliği vardır.
İdrar söktürücüdür ve vücudu terletici etkiye sahiptir.
Östrojen hormonunu düzenleyici etkiye sahiptir.
Beden ve zihin yorgunluğuna karşı iyi gelir.
C vitaminin bakımından zengindir.
Kan yapıcı özelliği olması münasebetiyle anemi problemine iyi gelir.
Bağırsakları çalıştırır.
İnsan için önemli olan potasyum içerir.
Kalp ve tansiyon problemine yaşayanların bol bol mürdüm eriği tüketmesi önerilir.
Terletir.

Related Projects